AQUEL Bohemia pomáhá řešit problém pitné vody v Africe
Rubrika: 2012
Společnost AQUEL Bohemia vyvinula kompaktní filtrační modul pro čištění silně bakteriologicky kontaminované vody v Africe o objemu 2 000 litrů okamžitého odběru pitné vody a s následným výkonem výroby 230 litrů pitné vody za hodinu. Funguje za použití solárních panelů a filtrační technologie AQUEL bez nutnosti použití externího elektrického zdroje. Během listopadu firma na vlastní náklady dokončí pilotní projekt tohoto modulu a počátkem prosince proběhne instalace tohoto modulu v první vytipované vesnici cca 15 km od Bamaka, hlavního města Mali. Celková investice tohoto pilotního projektu včetně výzkumu a testování je v hodnotě 2 mil. korun a firma jej realizuje na své náklady. Společnost plánuje v průběhu dalších tří let instalovat tyto filtrační moduly v tisícovce dalších vesnic západoafrické republiky Mali.
„Kritický nedostatek kvalitní pitné vody, který dlouhodobě sužuje obyvatele nejchudších afrických zemí, nám jako výrobci a distributorovi systémů na úpravu vody v žádném případě není lhostejný. Již v roce 2010 a 2011 jsme testovali v různých oblastech Afriky přenosný filtrační systém AQUEL, který dokáže z jakéhokoliv zdroje vyrobit nezávadnou pitnou vodu. Proto jsme následně zareagovali na výzvu vlády malijské republiky a vyvinuli jsme kompaktní filtrační systém, který upravuje nevhodnou vodu ze studní i vlastních sběrných nádrží a přečerpává ji pod tlakem přes filtrační systém AQUEL do speciálních nádrží plně zapuštěných v zemi s výstupními kohouty pro stáčení filtrované vody. Takto upravená voda pak bude k dispozici obyvatelům, kteří budou vybaveni desetilitrovými kanystry AQUEL na pitnou vodu,“ popsal Petr Beneš, majitel společnosti AQUEL Bohemia. „Zástupcům malijské vlády jsme tento projekt osobně představili a byli doslova nadšeni. Do konce letošního roku budeme v jedné z malijských vesnic poblíž města Bamako instalovat první filtrační systém jako pilotní projekt,“ doplnil.
Filtrační systém AQUEL čerpá vodu ze studní a vlastních sběrných nádrží v dané lokalitě. Zcela ji zbavuje bakteriologické kontaminace, vyčistí ji s účinností na 95% od veškerých nežádoucích látek včetně hrubých nečistot a následně ji mineralizuje o vápník a hořčík. Celý tento systém je zapuštěn 1,5 metrů do země a tepelně odizolován, takže je zajištěna teplota výstupní vody kolem 20 stupňů Celsia. Tuto pitnou vodu pak stáčí pod tlakem do sběrných nádrží s výpustnými kohouty.
„Předpokládáme, že v lednu 2013 bude již plně funkční pilotní projekt představen místní vládě a většině humanitárních organizací. Po schválení projektu bychom v Mali chtěli instalovat až třicet filtračních modulů měsíčně a nejpozději do tří let takto zajistit kvalitní pitnou vodu v tisícovce malijských vesnic. Věříme, že tímto krokem pomůžeme řešit problém pitné vody v Mali, a pokud se tento model osvědčí, tak do budoucna i v dalších afrických státech,“ uzavírá Beneš.
Mali patří k nejchudším zemím na světě – téměř tři čtvrtiny tamního obyvatelstva žijí v přepočtu za dolar a méně na den. Podstatnou úlohu v životech Malijců hraje pěstování bavlny a zemědělských plodin na 3 % rozlohy státu. Významný je také chov dobytka, který však rozsahem poněkud zaostává za produkcí z 80. let kvůli suchům v následujících dekádách.
Autor
AQUEL Bohemia pomáhá řešit problém pitné vody v Africe
političtí ipotenti
Až Vám to dojde bude to i Vaše konečná cynici...AQUEL máte šanci
Máte šanci vydělat miliardy jak?Realizací mého řešení pitná voda pro 2 miliardy lidí bez ní....Slušnost je pro Vás cizé slovo
I záporná odpovědˇje také odpovědˇ. Mám dojem že jste jako OSN a EU,stidím se za ty, co mohou a nemají zájem kecy 2 miliardy lidí nezachrání vžíte se do...voda pro 2 miliardy lidí
Až mě bude někdo brát vážně bude pozdě.Jsem schopen dokázat cynikům z OSN a EU že globální problém pitná voda pro 2 miliardy lidí má jedno z možných řešení.CHcete jim po...Časopis SILNICE ŽELEZNICE
