Koncepční příprava vodního díla Vlachovice
Rubrika: Vodní nádrže
Výstavba vodních nádrží včetně její přípravy je velmi komplikovaná činnost. Jedná se multidisciplinární úlohu, kde se spolu potkávají požadavky na bezpečnost, optimální technické řešení, zapojení v rámci životního prostředí a společenský aspekt a celá řada potřeb. Impulzem k výstavbě vodní nádrže Vlachovice je snaha zajistit dostatek pitné vody. Samotná iniciativa k realizaci vodní nádrže vznikla z přímé potřeby občanů na základě opakujícího se sucha, a nedostatečnosti stávajících vodních zdrojů v celém regionu. Vodní nádrže mají v systému zásobování pitnou vodou svou nezastupitelnou úlohu jako spolehlivý a kapacitní zdroj kvalitní povrchové vody.
Klíčová slova: VD Vlachovice; výstavba přehrady; předprojektová příprava; pitná voda.
Vývoj umístění profilu
Spojovacím článkem, rezonujícím v poslední době celou společností je klimatická změna. Přímým dopadem na obyvatele může být nedostatečná protipovodňová ochrana měst a obcí způsobená větší četností a intenzitou povodňových epizod a bleskových povodní. Na druhé straně se vlivem dlouhodobého sucha projevuje absence vodních zdrojů s požadovanou zabezpečeností – vodních nádrží k pokrytí potřeb na odběry vody pro obyvatelstvo, průmysl, zemědělství a zejména závlahy a zabezpečení ekologických podmínek pro vodní živočichy a na vodu vázané ekosystémy. Tuto funkci jsou v období dlouhodobého sucha a v období povodní schopny zabezpečit pouze víceúčelové vodní nádrže s dostatečným zásobním a retenčním prostorem. V rámci boje se suchem a v reakci na klimatickou změnu vláda zařadila mezi priority právě přípravu výstavby nádrže Vlachovice na Zlínsku.
V tomto příspěvku jsou přiblíženy základní informace o lokalitě, popsán stav přípravy a předloženy vybrané otázky předprojektové přípravy VD Vlachovice.
Hlavní devizou přípravy VD Vlachovice je to, že přestože se jedná po dlouhé době o nově připravovanou vodní nádrž, jsou současně v aktuálním stupni poznání plánována opatření, která mají za cíl už v předprojektové přípravě postihnout zásadní aspekty potřebné k zapojení a správnému plnění funkce vodního díla. Požadavek, vycházet z příkladů dobré praxe, je zásadní pro přístup státního podniku Povodí Moravy. Už od začátku přípravy je například uvažováno s přírodě blízkými opatřeními v povodí nádrže, které mají za úkol zlepšit krajinné funkce. Jsou navrhována další opatření, která pomocí synergického efektu budou mít pozitivní vliv pro obyvatelstvo, přírodu a životní prostředí.
Celý článek, který byl prezentován v rámci 6. ročníku konference Vodní nádrže 2019 (23. - 24. října 2019, Brno), je ke stažení ve formátu PDF ZDE.
Autor:
Prokop Galatík,
Povodí Moravy, s.p.
Jiří Švancara, Daniel Brázda,
AQUATIS a.s.