Marian Jurečka ke Světovému dni vody v Praze: „Musíme být aktivní a připravit se na dlouhodobá sucha“
Rubrika: 2017
Ministr Marian Jurečka navrhl konkrétní způsoby, jak se aktivně připravit na případná období sucha v příštích letech. Ministerstvo zemědělství spolu s Ministerstvem životního prostředí, Svazem vodního hospodářství a Sdružením oboru vodovodů a kanalizací uspořádalo u příležitosti Světového dne vody v Kongresovém centru Praha tradiční setkání vodohospodářů.
„Aktivní přístup k hrozícímu nedostatku vody v České republice je po loňské zkušenosti se suchem povinností všech vodohospodářů. Nemůžeme čekat, až se zemědělci v některých regionech ocitnou bez vody k zavlažování nebo až bude ohrožen chod průmyslových podniků. Ve čtyřech místech, která byla nyní vytipována jako potenciálně vhodná pro stavbu vodních děl, je třeba udělat studie proveditelnosti, přípravné práce, ale především jednat s lidmi a pokoušet se pro ně vytvořit co nejlepší podmínky pro případ, že by se vodní dílo v jejich blízkosti za nějakou dobu skutečně mělo začít stavět,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.
Sucho a opatření ke zmírnění jeho následků bylo letos hlavním tématem slavnostního setkání. Účastníci také jednali o pokračování III. etapy budování protipovodňových opatření. Shodli se, že se kvůli klimatickým změnám dají očekávat v příštích letech další extrémní výkyvy počasí.
„Koncepce rozvoje vodního hospodářství do roku 2030 je součástí komplexní Strategie Ministerstva zemědělství a počítá hlavně s posilováním protipovodňové ochrany, zkvalitněním a rozvojem infrastruktury vodovodů a kanalizací zejména v malých obcích a také modernizací a aktualizací Informačního systému veřejné správy VODA,“ uvedl náměstek ministra zemědělství pro řízení Sekce vodního hospodářství Aleš Kendík.
Od roku 2011, kdy byla péče o drobné vodní toky převedena na státní podniky Povodí a Lesy ČR, se situace zlepšila, stav potoků a říček však stále není všude dostačující. Ministerstvo zemědělství proto připravilo na léta 2016 – 2020 dotační program Podpora opatření na drobných vodních tocích a malých vodních nádržích. Dotace mohou získat Povodí, Lesy ČR i obce a svazky obcí.
Dvaadvacátý březen vyhlásilo Světovým dnem vody Valné shromáždění OSN v prosinci roku 1992. Učinilo tak na základě závěrů Konference OSN o životním prostředí v Rio de Janeiro a Mezinárodní konference o vodě a životním prostředí v Dublinu, jež se obě konaly v tomtéž roce. Tradice Světových dnů vody tak od roku 1993 pravidelně v březnu připomíná lidem na celém světě, že vodní bohatství není samozřejmostí, že vyžaduje hospodárnost a šetrnost k vodním zdrojům, mají-li být zachovány pro budoucí generace v dostatečném množství a kvalitě. Pro každý ročník je vyhlašováno speciální téma či heslo, pro letošní rok je to „water and jobs“ – tedy voda a zaměstnání.