

Metodika pro vymezení úseků vodních toků s významným ovlivněním průtoku provozem akumulačních nádrží
Během jednání při přípravě nařízení vlády o způsobu a kritériích stanovení minimálního zůstatkového průtoku byla pro vymezení úseků vodních toků, u nichž dochází k významnému ovlivnění průtoku provozem akumulačních nádrží, použita metodika, která využívá základní parametry vodních děl, průměrné parametry nakládání s vodou a základní parametry hydrologického režimu. Příspěvek si klade za cíl tuto metodiku představit a poukázat na její úskalí, zejména u nádrží a vodohospodářských soustav, kde dochází k významným převodům vody do jiného povodí.
Klíčová slova:akumulační nádrže; ovlivnění průtokového režimu; vodní dílo; Švihov.
Provozem velkých vodních nádrží s akumulačním (zásobním) prostorem dochází k ovlivnění hydrologického režimu řady vodních toků. K vymezení úseků vodních toků, u nichž dochází k významnému ovlivnění průtoku vybranými druhy nakládání s vodami, byla připravena metodika, jejíž vznik byl iniciován přípravami nařízení vlády o způsobu a kritériích stanovení minimálního zůstatkového průtoku. Ačkoli tato metodika nabízí poměrně snadné a rychlé vyhodnocení nadlepšovacího efektu nádrží, svým rozsahem nepostihuje případy ovlivnění vodních toků nádržemi s významným převodem vody do povodí jiného vodního toku.
Metodika
Metodika určení významně ovlivněných úseků vodních toků je založena na jednoduché aproximační metodě. Zahrnuje základní parametry vodních děl, průměrné parametry nakládání s vodou a základní parametry hydrologického režimu. Naopak zanedbává variabilitu ovlivnění hydrologického režimu toků z hlediska dlouhodobého i z hlediska sezónního, a další podrobnější aspekty. Metodika zahrnuje nejen vyhodnocení vlivu vodních děl sloužících k akumulaci povrchových vod na hydrologický režim vodních toků, ale také případné posouzení vlivu nakládání s povrchovou vodou. Primárně je vyhodnocován vliv akumulačních nádrží. Za předpokladu, že není prokázán vliv akumulace, lze přistoupit k vyhodnocení ovlivnění vlivem nakládání. Tento příspěvek se zabývá pouze částí metodiky týkající se vlivu akumulace na hydrologický režim vodních toků.
Připravované nařízení vlády o způsobu a kritériích stanovení minimálního zůstatkového průtoku využívá jako podkladů hydrologických dat m-denních průtoků z katastru Českého hydrometeorologického ústavu za období 1980–2010. Po většinu tohoto období byla již v provozu většina stávajících akumulačních kapacit povrchových vod na tocích, tedy průtoky z tohoto historického období jsou již ovlivněny jejich provozem, a to ať už se jedná o nadlepšení, nebo o ochuzení určitých úseků toků.
Správci akumulačních nádrží se snažili prosadit, aby byly minimální zůstatkové průtoky v profilech na tocích, ovlivněných provozem akumulačních nádrží, posuzovány jinak, než profily, kde k tak značnému ovlivnění průtoků nedochází. A to zejména proto, že nadlepšovací efekt nádrží je nejvíce patrný během vodních deficitů, tedy se nejvíce projevuje právě na statistických agregátech, charakterizujících ty nejnižší průtoky. A tyto hodnoty jsou právě směrodatné pro určení minimálních zůstatkových průtoků.
Metodika se snaží určit, jakou délku toku směrem po proudu dosahuje vliv nadlepšení. V podstatě stanovuje, že je-li zásobní prostor vodního díla alespoň třemi procenty průměrného ročního proteklého množství daným profilem, je tok od vodního díla až po tento profil provozem vodního díla ovlivněn.
Celý článek, který byl prezentován v rámci 6. ročníku konference Vodní nádrže 2019 (23. - 24. října 2019, Brno), je ke stažení ve formátu PDF ZDE.