Čtyři Kaplanovy turbíny o výkonu 2,64 MW začnou ještě letos nově zásobovat elektrickou energií na 5000 domácností v okolí Lovosic. V pátek 8. října totiž Metrostav slavnostně předal objednateli, společnosti Reno-Energie, jednu z největších „malých vodních elektráren“ u nás – MVE Lovosice-Píšťany.
Stavbu před 22 měsíci zahájila divize 6 jako lídr sdružení firem Metrostav a Zakládání staveb. I když primárním účelem investice bylo využití přirozeného, více než dvoumetrového spádu místního labského jezu k výrobě elektrické energie, nezůstalo stranou ani ekologické hledisko. Součástí stavby totiž byly dva rybí přechody spolufinancované z fondů Evropské unie.
První přechod je koncipován jako štěrbinový a tvoří jej zhruba dva metry široké a 75 m dlouhé koryto (foto č. 1). Bude zřejmě spíš sloužit větším rybám, protože má průměrný sklon 3,1 % a je poměrně strmý. Menší rybky budou asi migrovat druhým, přírodním přechodem, který má 216 m dlouhé lichoběžníkové koryto s průměrným sklonem 1,1 % a s balvanitou úpravou dna (foto č. 2).
„Nebyla to jednoduchá stavba,“ zhodnotil její průběh vedoucí projektu Ing. Luboš Jonáš. „Situaci nám zkomplikovaly zejména hydrologické podmínky. Labe se zde totiž mnohokrát dostalo do režimu 2. stupně povodňové aktivity. Museli jsme se vyrovnat nejen s vyššími průtoky a stavem vody, ale podstatně stoupla i hladina spodních vod, což zpomalovalo a v některých případech i znemožňovalo provádět kotvení štětovnicových a železobetonových stěn ochranné jímky. Nakonec se nám zdržení podařilo eliminovat operativními změnami v organizaci práce a uplatněním naší nosné technologie zejména při realizaci čtyř železobetonových savek a vtokových objektů o délce 12 m a průměru až 6 m. Také jsme se přesvědčili, jak problematická může za těchto podmínek být těžba zeminy ze dna řeky přímo do lodí. Jak se ale říká, všechno zlé je i k něčemu dobré. Vyzkoušeli jsme si například několik způsobů čerpání podzemních vod i možnosti, jak takovéto potíže překonat. To je prospěšný vklad do budoucnosti, protože tyto zkušenosti se dají uplatnit při jakékoliv výstavbě prováděné v sousedství vodního toku, hluboko pod hladinou podzemní vody či v říčním korytě.“
Byla-li tato stavba za daných podmínek „maturitou“, pak ji Metrostav složil se ctí. O tom ostatně svědčí nejen fakt, že šlo v pořadí již o druhé dílo pro stejného investora, ale i to, že v současnosti pro Reno-Energii staví třetí malou vodní elektrárnu, tentokráte v Berouně. A že ještě v tomto měsíci zahájí práce na další MVE, v Čelákovicích.
Foto: Josef Husák