Nová opěrná zeď pomůže stabilizovat břeh Líštnice i přilehlou cestu
Voda je nejen tou nejdůležitější tekutinou pro náš život, kterou je potřeba chránit. Vlivem klimatických změn se ale stává také živlem, jenž umí způsobit řadu nepříjemností, které je nezbytné řešit. Sucho a přívalové deště způsobily problémy podél toku Líštnice v Třinci - Horní Líštné, kde vznikla erozí vodního toku nátrž břehu, a hrozilo upadnutí části přilehlé vozovky. Od října loňského roku tu proto probíhala stavba železobetonové opěrné zdi, která břeh Líštnice zpevnila a stabilizovala. Zásah si vyžádal z rozpočtu města 6,5 milionu korun s DPH.
„Zpevnění břehu je významnou investicí a velkým zářezem do rozpočtu, ale bylo nutné to udělat. Stávající místo bylo v havarijním stavu. Voda podemílala břeh a hrozilo nebezpečí jeho sesunutí a stržení části přilehlé cesty, která je navíc páteřní komunikací, která do lokality Líštné vede,“ vysvětlila primátorka Věra Palkovská.
Nová železobetonová zeď, která usměrnila tok říčky a zajistila její břeh, se nachází v Horní Líštné naproti restaurace U Sliwky. Má délku 44 metrů, je založena na mikropilotech a stabilizována řadou lanových kotev. Svah břehu byl zpevněn kamennou rovnaninou z lomového kamene. V rámci stavby byla rekonstruována i vozovka v pásu podél nové opěrné zdi a přibylo i nové silniční zábradlí.
„Klimatické změny mají velký dopad i na Třinec a jeho rozpočet. Snažíme se podle technických, majetkoprávních a samozřejmě také finančních možností stále rozšiřovat vodovodní sítě a zadržovat vodu v krajině. Ovšem sucho s sebou bohužel přináší i problémy s břehovými nátržemi,“ dodala primátorka, která tuto problematiku intenzivně řeší i s Povodím Odry a Českým rybářským svazem. V plánu je i společný projekt na vybudování dřevěných splávků po celém toku Líštnice, které by stabilizovaly dno, vytvářely zádržné prvky a zároveň poskytovaly úkryty pro ryby a jiné vodní živočichy.