Projekt Horní pomoraví II slavnostně odstartoval
Poklepem pěti základních kamenů symbolizujících zapojení pěti měst do největší investiční akce svého druhu v regionu odstartoval projekt Horní Pomoraví II. Rekonstrukce a výstavby kanalizační sítě na Šumpersku potrvají do podzimu příštího roku a náklady přesáhnou 1,5 miliardy korun, z čehož většinu pokryje dotace Evropské unie, která poskytne 1,2 miliardy. Projekt zásadně pomůže ke snížení znečistění povrchových a odpadních vod horního povodí řeky Moravy v Olomouckém kraji.
„Jsem rád, že se podařilo po velmi složitých jednáních v Bruselu, v Praze a koneckonců i tady v regionu málem ztracený projekt dotáhnout k realizaci a tím zachránit městům a obcím stovky milionů korun,“ řekl Libor Dostál, předseda představenstva společnosti VHZ Šumperk, která je investorem všech staveb.
Projekt pomůže dokončit čištění vod a odkanalizování zbytku obyvatel regionu, kteří dosud nejsou napojeni na kanalizační řad a čističky. Díky projektu budou mít lidé, žijící v této oblasti, užitek z vylepšené kanalizace a čistírny odpadních vod, dále pak přibližně 7 558 obyvatel získá přístup ke kanalizaci. Po dokončení projektu se v dané oblasti zvýší míra připojení na kanalizaci a ČOV z 92,9 % na 99,6 %. Zásadní stavby, které ovlivní na půldruhého roku život v pěti městech, jsou rozděleny na dvě části – severní zahrnuje Hanušovice, Šumperk a Zábřeh a realizuje ji firma IMOS. Jižní část – Mohelnici a Loštice – staví konsorcium OHL ŽS, Metrostav a Arko.
"Obyvatelé se mohou setkat s větší prašností, hlukem a omezeným přístupem na komunikace. Nejvíce rozkopaných ulic bude v Zábřehu, kde se plánuje přibližně třetina všech stavebních prací. Předem děkujeme občanům měst za pochopení i trpělivost. Vyvíjíme maximální úsilí, aby práce probíhaly rychle a aby co nejméně obtěžovaly veřejnost,“ zdůraznil ředitel VHZ Jan Závěšický.
Evropská komise loni na jaře projekt pod oficiálním názvem Zlepšení kvality vod horního povodí řeky Moravy – II. fáze posvětila, i když od roku 2010 váhala se schválením dotace, protože se jí nelíbil způsob zadání soutěže na zhotovitele, ani smlouvy, které s nimi minulé vedení VHZ podepsalo, zejména v bodech o cenách prací a materiálů. Novému vedení, které nastoupilo předloni, se podařilo změnou vyjednávací taktiky vůči Bruselu i dodavatelům dát věci do pořádku a komisi přesvědčit, že peníze vynaloží účelně a hospodárně. V minulých měsících pak vedení VHZ jednalo s pražskými ministerstvy, jak projekt vysoutěžený před pěti lety, sladit se současnou českou i evropskou legislativou.
Akciová společnost VHZ vznikla 1. ledna roku 1994 a navazuje na působení někdejšího státního podniku Vodovody a kanalizace Šumperk. Zakladatelem společnosti byl tehdejší Fond národního majetku a členy města a obce regionu. Poměr rozdělení akcií mezi obce odpovídal podílu na hodnotě společného majetku. Akcionáři (v současné době 27 obcí) se scházejí na valných hromadách, kde rozhodují mimo jiné o obsazení představenstva i o všech zásadních investičních krocích.
Další informace na www.vhz.cz.